Saturday, April 20News That Matters

स्पेनमा महिलाहरुलाई ३-५ दिन महिनाबारी बिदा दिने

प्रकाश न्यौपाने , बुटवल । स्पेनिस स्त्री रोग तथा प्रसूति समाजका अनुसार महिनावारी हुने करिब एक तिहाइ महिलाहरू गम्भीर पीडाबाट ग्रस्त छन् ।जस्लाइ मध्यनजर गर्दै स्पेनमा महिलाहरुलाई ३-५ दिन महिनाबारी बिदा दिने भएको छ । स्पेनले भर्खरै एउटा कानून पारित गरेको छ जसमा विशेष गरी पीडादायी अवधि भएका महिलाहरूलाई कामबाट बिदा दिने भनेको छ । महिनावारि भएको बेला”महिनावारी बिदा” लिन अनुमति दिने कुरा उक्त कानुनमा उल्लेखित भएको अन्तर्राष्ट्रिय मिडियाले जनाएका छन । बिहीबार संसदले अनुमोदन गरेको विधेयक यौन र प्रजनन अधिकारको बृहत्तर प्याकेजको हिस्सा हो जसमा १६ वर्ष वा माथिका व्यक्तिहरूलाई गर्भपतन गराउन वा आफ्नो परिचयपत्रमा स्वतन्त्र रूपमा लिङ्ग परिवर्तन गर्न दिने समावेश छ।

कानूनले तीन दिनको “महिनावारी” अनुपस्थिति बिदाको अधिकार दिएको छ । यसलाई पाँच दिनसम्म बढाउने सम्भावनाको साथ असक्षम अवधि भएकाहरूका लागि,जसले गम्भीर पीडा, वाकवाकी, चक्कर लाग्ने र बान्ता पनि भैरहेकाहरु लाई बिदा दिने भएको छ ।

बिदाको लागि डाक्टरको नोट चाहिन्छ, र सार्वजनिक सामाजिक सुरक्षा प्रणालीले स्वीकृत गर्नेछ ।

नयाँ नीतिले महिनावारीलाई घेरेका र महिलाको जीवनमा बाधा पुर्‍याउने स्टिरियोटाइप र मिथकहरू विरुद्ध लड्न मद्दत गर्ने कानुनले बताएको छ।यो कानुन पारित गर्नका लागि भोटिङ गरिएको र संसदमा खसेको 185 भोट मध्ये 154 भोट स्पेनमा अनुमोदन भएको महिनाबारी बिदा सम्बन्धि कानुनको पक्षमा थिए। बहुमतले यस उपायको पक्षमा मतदान गरेको सरकारले जानकारी दिएको छ। आजकल, केही राष्ट्रहरूमा महिलाहरूलाई उनीहरूको महिनावारीको समयमा समय दिइन्छ। जापान, इन्डोनेसिया र जाम्बिया लगायत अन्य राष्ट्रहरु जसले महिनावारीको बिदा दिएका छन्। युरोपेली देशमा भने महिनाबारी बिदा दिने यो पहिलो देश हो स्पेन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *